7 důvodů, proč se vyplatí nakupovat mouku přímo ve mlýně

Zní vám to jako romantika z pohádek? Jezdit si pro mouku přímo za mlynářem do mlýna? Co dříve bylo tak běžné, se už dávno proměnilo ve vzácnost. Návštěvy mlýna nahradily nákupy v supermarketech a na e-shopech, takže většina z nás ani netuší, kdo, kde, jak a z čeho tu naši mouku v knedlících či bábovce vyrobil. Přesto všechno opět vzrůstá, nejen u nás v Česku, zájem o lokální suroviny i jejich příběh. A důvodů je hned celá řada.

windmill-1379026_1920FOTO: Zájem o lokální potraviny v poslední době významně stoupá. Díky tomu není problém zajet si pro mouku té nejvyšší čerstvosti přímo do mlýna.  (fotobanka)

1. Čerstvost, přirozenost, kvalita

Pravdou je, že potraviny vypěstované ve vašem regionu za vámi urazí výrazně kratší cestu než ze zahraničí. Díky tomu si je můžete koupit ještě čerstvé a s nižší mírou chemických konzervantů, které mají zajistit jejich větší odolnost vůči nástrahám přepravy, přeprodeje a skladování. Jsou-li suroviny čerstvé, přirozeně lépe chutnají a zachovávají si více živin. 

Navíc naše tělo je od přírody naprogramováno na příjem potravin, které přirozeně rostou v jeho blízkosti. Dříve nebylo možné konzumovat potraviny z druhého konce světa, tak jako dnes. Různé exotické potraviny jsou pro nás sice lákavé, zároveň ale často hůře stravitelné. A to i kvůli nutnému chemickému ošetření.

2. Víte, co kupujete a jíte

Velkou výhodou regionálních pěstitelů a výrobců je, že je můžete snadno navštívit a přesvědčit se, kde a jak své plodiny pěstují, případně jak probíhá jejich proces zpracovávání. 

3. Podpora lokálnosti, ekonomiky a udržitelnosti

Nakupovat suroviny od zahraničních dodavatelů, když je tradičně pěstují i místní producenti, přestává mnoha lidem (nejen v ČR) dávat smysl. Pokud nakupujeme výrobky a potraviny pocházející z našeho regionu, podpoříme tím nejen místní firmy a podnikatele, ale také domácí ekonomiku, zaměstnanost a rozvoj jak nabídky v našem regionu, tak i kvality života. A z toho opět můžeme profitovat i my sami. Regionální produkty k nám navíc urazí mnohem kratší cestu, a tak nepřispívají k zatěžování přírody nadměrnou dopravou a uhlíkovou stopou.

nature-5168551_1280FOTO: Obilí, které pro vás zpracováváme, pochází výhradně z ČR – vypěstované je převážně na Hané, Valašsku nebo na severní Moravě. (foto Mlýn Kelč)

4. Podpora zdravého životního stylu

Čerstvost a kvalita surovin také přirozeně úzce souvisí s naším zdravím. Právě takové potraviny jsou klíčem ke zdravému žití. Lokální potraviny mají větší potenciál zajistit nám sezónní čerstvost, organický původ a tím i prospěšnost pro náš organismus. 

5. Podpora místních vztahů, důvěry a tradice

Dlouhodobé odebírání surovin od regionálních pěstitelů a firem znamená také rozvíjení vzájemných vztahů a důvěry. Protože pokud pravidelně chodíme ke stejnému prodejci, známe jeho historii, kvalitu sortimentu i přístup. Můžeme si nakoupit produkty přímo u zdroje a získat tak informace z první ruky. A pokud nám to vše dává smysl, pak se na takové místo budeme vždy rádi vracet, namísto neosobního supermarketu, kde zkrátka chybí srdce regionálních výrobců.  

6. Úspora

Osobní kontakt bez prostředníků také znamená pro velkoodběratele i konečné zákazníky přímý nákup bez zbytečných marží a nákladů na skladování či přepravu. Snadno si tak vyberete a nakoupíte veškerý sortiment od jednoho dodavatele, pěkně čerstvě a v plné kvalitě.

7. Doporučení od nejpovolanějších

Není nad to nakoupit si přímo u zdroje, kde víte, co můžete očekávat. A jako bonus k tomu dostat „zákulisní“ informace o všem, na co jste se chtěli zeptat. Pokud si nejste jisti výběrem, můžete se osobně poradit s výrobcem, pěstitelem, ale třeba i mlynářem a nechat si poradit na základě jejich zkušeností.

Hodnoty, které ctíme a šíříme dál

Jako regionální výrobce a dodavatel pšeničné a žitné mouky do průmyslových i malých pekáren, restaurací či kaváren, všechny tyto důvody dobře známe a ctíme.  

Ptáte se, jak to poznáte vy, jako koncový zákazník našeho mlýna v Kelči?

  • Mlynářské řemeslo našich předků rozvíjíme od roku 1901 a propojujeme ho s moderními technologiemi a postupy.
  • Obiloviny, které pro vás zpracováváme, pochází výhradně z ČR – vypěstované je převážně na Hané, Valašsku, případně na severní Moravě.  
  • I díky našemu stálému dodavateli a lokálnímu původu obilí si dokážeme udržovat stálost kvality vyráběné mouky. 
  • Ve spolupráci s velkoodběrateli si zakládáme na dlouhodobém budování důvěry, tak aby bylo vždy jasné, odkud obilí pochází a že se můžete spolehnout na zachování jeho kvality.
  • Zároveň preferujeme osobní kontakt, tak aby mouka z našeho mlýna putovala vždy bez prostředníků a zbytečných marží přímo do pekáren, ale také k vám – koncovým zákazníkům. 
  • Proto si můžete pro mouku přijet přímo k nám do mlýna! 
  • V naší prodejně jsme vám k dispozici od pondělí do pátku v čase od 6:30 do 13:40. 

Proto se vyplatí jezdit si pro mouku k nám do Kelče. 

3-2000 pxFOTO: Mlynářské řemeslo našich předků rozvíjíme od roku 1901. Propojujeme ho s moderními technologiemi a postupy. Zároveň ctíme lokálnost a udržitelnost. (foto Mlýn Kelč)

Vidíme, že naše produkty a úsilí mají smysl nejen pro přípravu kvalitních pokrmů, ale také pro celý region Moravy. Pro jeho zaměstnanost i rozvoj, pro zajištění lokálních surovin a tím i kvality a čerstvosti toho, co si zakoupíte. Ať je to celozrnná mouka z naší produkce, žitná chlebová mouka nebo třeba pšeničná mouka na váš oblíbený koláč z hladké mouky, bábovku nebo kynuté knedlíky z hladké mouky.

A jak to máte vy? Nakupujete potraviny od lokálních pěstitelů a farmářů?

Pokud ano, přijeďte se podívat také za námi a nakupte si mouku v té nejčerstvější podobě přímo ze mlýna. Pak už se můžete hned pustit do pečení svých oblíbených pochoutek!

Tu báječnou vůni z vaší kuchyně si sice nevychutnáme, proto se alespoň podělte o své výtvory na našem Facebooku či Instagramu. 😉